Bez kategoriiBudżet na budowieFinansePlanuj i Licz InżynierzeRachunkowość

Inżynier kontra finanse. Jak zwiększyć zyski na projekcie?

Każdy właściciel firmy chciałby mieć wysokie zyski w firmie, przede wszystkim uniknąć strat oraz zredukować koszty. Tylko jak to zrobić? Skrupulatne określanie budżetu i szukanie oszczędności to nie jedyna droga do celu. Oczywiście są to dobre założenia, ale czy to tak naprawdę prowadzi do realnych zysków? Warto zastanowić się, z czego tak naprawdę wynikają straty w firmie branży budowlanej.

Główną stratą w firmach są błędy finansowe popełnione już na etapie planowania projektu. Dlaczego? Ponieważ osoby zajmujące się i pracujące na budżecie – inżynierowie, czy menadżerowie – nie potrafią w praktyce operować finansowaniem projektu. W swojej pracy podczas przeprowadzania audytów finansowych bardzo często spotykam się z inżynierami, którzy ukończyli studia, mają kilkuletnie doświadczenie, ale poza wiedzą techniczną, nie mają pojęcia o finansach na budowie. Ich niewiedza, brak umiejętności często nie wynika z ich zaniedbania zgłębiania wiedzy podczas studiów, ale z braku odpowiedniego, praktycznego  przygotowania.

Ukończenie studiów to nie wszystko, aby być dobrym w swoim zawodzie i piąć się ku górze, trzeba także inwestować w siebie. Jeśli pracownicy mają taką możliwość w firmie, w której pracują to bardzo dobrze. Jeśli nie – trzeba samemu o to zadbać. Ofertowanie projektu, przygotowanie produkcji i realizacja niepotrzebnie są zmorą dla inżynierów.

Staram się uświadamiać inżynierom, że finanse mogą być ich mocną stroną, jeśli tylko dadzą sobie szansę. Zdobycie praktycznych umiejętności wyceniania ryzyk, czy tworzenia budżetu ofertowego czy realizacyjnego daje możliwości redukcji strat, a co za tym idzie zysku na projekcie i ich osobistego powodzenia. Taki inżynier zostanie nagrodzony przez firmę, a ponadto dla samej firmy jest to ogromny Zysk. Pracując w tej branży wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest dopięcie projektu w pewne ramy i ukończenie go powyżej „czerwonej linii”.

Finanse na budowie to złożony, ale jeden z najistotniejszych tematów, dlatego podczas prowadzonych warsztatów „Planuj i licz” przekonuję inżynierów, że można przestać bać się finansów oraz wykorzystać je na korzyść swoją i pracodawcy.

Jeśli inżynier nauczy się operować finansami na projekcie przyniesie to korzyść zarówno sobie, jak i firmie, w której pracuje, co zaprocentuje w przyszłości.

Więcej informacji i plan szkolenia “Planuj i licz Inżynierze” znajdziesz tutaj

Karolina Golis, Trener i Ekspert ds. zarządzania finansami w budownictwie

 

 

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *