Bez kategorii

Jak wydobyć potencjał z różnicy doświadczeń w pracy

Wolisz mieć szefa, który często poleca wykonać zadanie, czy wolisz mieć nauczyciela, przewodnika, który otwiera przed Tobą dostęp do swobody działania?

Jak efektywnie wykorzystać sytuację, gdy na drodze zawodowej w jednej firmie stają osoby o dużej różnicy doświadczeń? Najczęściej jest to również różnica wieku. Można powiedzieć, że nic prostszego. Sytuacja właściwa dla układu szef-podwładny. Życie jednak pokazuje, że nie zawsze wychodzi tak, jakby się mogło wydawać. Jak zwykle wiele zależy od ludzi, ich nastawienia do siebie nawzajem, ich celów, a często również czasu stażu w firmie.

Co mogą zrobić osoby, które spotkają się w opisanym wyżej układzie? Jak mogą wykorzystać taką sytuację na korzyść dla siebie i firmy?

Bardzo ważnym czynnikiem jest zestaw cech, którymi dysponują.
W większości przypadków obie osoby powinny mieć taki ich zasób, który daje możliwość zrozumienia sytuacji drugiej strony. Sprawy techniczne tzw. rzemiosło, sztuka są niezmiernie ważne, ale umiejętność wytłumaczenia bieżącej i nadchodzącej sytuacji przez bardziej doświadczonego oraz chęć zrozumienia po stronie mniej doświadczonego mają ogromne znaczenie dla sukcesu. Gdy nastąpi pozytywne sprzężenie – sprawy nabierają rozpędu, ale gdy zaczną wchodzić w grę ambicje i negatywne nastawienia – układ dużego doświadczenia i dużego potencjału nie znajdzie ujścia w sukcesie. Nadejdzie porażka. Stracą wtedy i pracownicy, i firma.

Aby uniknąć porażki bardziej doświadczona osoba powinna przejąć na siebie ciężar swojego dopasowania do mniej doświadczonego pracownika, podwładnego czy współpracownika. Doświadczony szef powinien dać sobie i podwładnemu czas na poznanie się. Obaj będą mieć szansę na wstępne badania sposobów pracy, kompetencji, doświadczeń. Po okresie poznania ekspert będzie mógł określić silne i słabe strony podwładnego i będzie mu łatwiej przyjąć styl współpracy, aby uwalniać potencjał w młodszym, mniej doświadczonym pracowniku.

Korzyścią dla mniej doświadczonego będą możliwości, jakie się przed nim otworzą – swoboda działania w otoczeniu bardziej doświadczonej osoby, która sprawuje swego rodzaju opiekę, daje wskazówki, nakierowuje, rozmawia o efektach pracy i daje swego rodzaju wolność, której potrzebuje każdy człowiek zarówno poza miejscem pracy jak i w pracy.

Potencjał mniej doświadczonego pracownika uwalnia się w warunkach, które są dla niego korzystne, a te z kolei pojawiają się wraz z prawidłowo prowadzonym nadzorem przez doświadczonego menadżera, szefa.

Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *